23. July

9:30

Welcome and keynote: Artificial and Artistic Intelligence

Ludger Pfanz

10:00

Introduction

Moderator Holger Volland

10:10

Will we compose music with Artificial Intelligence

Mathias Röder

10:20

Creating relationships with intelligences

Dave Murry Rust

10:30

Post AI & Beyond Routine

Florian Dohman/ Roman Lipski

10:40

Space In the Mind of A Machine

Refik Anadol

10:50

Panel and Audience Questions

11:30

 ART Presentation: Refik Anadol

Lunch

13:00

Tackling Climate Change with Machine Learning

David Rolnik

13:30

Introduction

Moderator Holger Volland

13:40

Artificial intelligence and added value

Daniel Walther

13:50

Artificial intelligence as support, not as a solution

Dr. Sebastian Meier

14:00

AI, data, and lowering our carbon footprint with a smarter supply chain for our cities.

Dan Haab

14:10

The Quest for Humane AI

Jeroen van Hoven

14:20

Fireside Chat and Panel and Audience Questions

15:00

ART Presentations

17:00

Festival opening

Dance performance ESSENZA DEL FUTURO Gabriela Lang & Marco Zampella, music Dorothee Schabert, remixed Marco Zampella

18:00

Panel with Susanne Asche, Christiane Riedel, Erwin Wagenhofer, Ludger Pfanz, Gülsel Özkan

Moderation: Annabelle Mandeng
Film festival director: Ludger Pfanz & Gülsel Özkan

19:00

Announcement of the film But Beautiful by Erwin Wagenhofer

24. July

9:30

Augmented Intelligence for expanding Model Reality

Jivka Ovtcharova

10:00

Introduction

Moderator Ludger Pfanz

10:10

Creatables

Steffen P. Walz

10:20

Manifold proposal for tomorrow: nature and technology

Galina Mihaleva

10:30

Liberating Creativity

Seda Röder

10:40

Steering capacity for navigating planetary boundaries

Steve Lansing

10:50

Panel and Audience Questions

11:30

ART Presentations: Virtuell tour through ZKM Art Exhibition „Critical Zone“

Lunch

13:00

A Globally Just Green New Deal

Thea Riofrancos

13:30

Introduction

Moderator Christoph Schneider

13:40

Winning a Green New Deal: from covid-19 to green transformation

Matthew Lawrence

13:50

The Green New Deal Is About Power

Pawel Wargan

14:00

Transforming Worldview for a Green New Deal

Oliver Parodi

14:10

Going beyond the SDGs

Stefanie Betz

14:20

Panel and Audience Questions

15:00

ART Presentations: Lily Hibberd/ Richard Wang and others

17:00

Q&A: Nach mir die Sintflut

Moderation: Annabelle Mandeng
Interview with: Christoph Hertel

17:15

Q&A: Weltschmerz

Moderation: Annabelle Mandeng
Interview with: Lisa Marie Mausbach

17:30

Q&A: Gold of Cajamarca

Moderation: Annabelle Mandeng
Interview with: Alexandre Regol

17:45

Break

18:00

Q&A with group “Activism”

Moderation: Annabelle Mandeng
Participants: Jared P. Scott (USA), Ludger Pfanz & Gülsel Özkan (DE)

19:30

Q&A with group “Earths Lungs”

Moderation: Annabelle Mandeng
Participants: Francesco de Augustinis (IT), Stefano Petroni (IT), Gülsel Özkan& Ludger Pfanz (DE)

19:15

Break

21:00

Concert Grupo Sal

25. July

9:30

Plants and the Planet

Vibeke Sorensen

10:00

Introduction

Moderator Kathleen Schröter

10:10

Environment and Climate Activist

Elizabeth Wathuti

10:20

Poetics and Aesthetics of Ecodata

Rasa Smite

10:30

Quantum Logos (vision serpent)

Ina Conradi

10:40

Quantum Logos (vision serpent)

Mark Chavez

10:50

Victoria Vesna (Alien) Star Dust

10:55

Panel and Audience Questions

11:30

ART Presentations: Rasa Smite and others

Lunch

13:00

Future Design: New Narratives for the 21th Century

Ludger Pfanz

13:30

Introduction

Moderator Kathleen Schröter

13:40

Social dimensions of design

Thorsten Bauer

13:50

Scenarios and New Narratives to Shape the Future

Marion Weissenberger-Eibl

14:00

How can we reconcile geochemical, biological and industrial global cycles?

Markus Schmidt

14:10

AI as Relation

Jason Edward Lewis

14:20

Panel and Audience Questions

15:00

ART Presentations: Vibeke Sorensen

17:00

Q&A: Precamp is in Cuba

Moderation: Annabelle Mandeng
Interview with: Johannes Krug

17:15

Q&A: King of Beasts

Moderation: Annabelle Mandeng
Interview with: Tomer Almagor

17:30

Q&A: Terrestrial Field Studies

Moderation: Annabelle Mandeng
Interview with: Adrian Schwartz & Ephraim Wegner

17:45

Break

18:00

Q&A with group “Life”

Moderation: Annabelle Mandeng
Participants: Andrea Trivero, Florian Wehking & Liz Bachhuber, Simon Gabioud, Davide Marinho

19:15

Break

19:30

Q&A with group “Change”

Moderation: Annabelle Mandeng
Participants: Markus Vetter (DE), Carl A. Fechner (DE), Chiara Sambuchi (IT), Candida Brady (UK), Matthew Hopkins (UK)

21:00

Victoria Vesna: [Alien] Star Dust Performance

21:30

Dance performance Gabriela Lang & Marco Zampella

26. July

11:00

“Film Breakfast” Jury Talk (impressions about the films)

Participants: Jutta Krug, Gülsel Özkan, Jason Stewart, Frank Geßner, Joachim Kurz, Alexander Salomon

12:30

BEYOND Talk “Climate”

Moderation: Ludger Pfanz
Teilnehmer: Bürgermeisterin Bettina Lisbach, Jonathan Köhler (Friday for Future/Scientists for Future), Dieter Bürk (DGB), Dennis Lehr (Klimabündis) 

14:00

Break

15:00

Award Ceremony

Awarded by Susanne Asche

Closing Ceremony Moderated by: Ludger Pfanz and Gülsel Özkan